Za veľmi úspešný projekt, ktorého súčasťou mohla byť i naša Nezisková organizácia Barbora patrí i výstava o huncokároch, ktorá sa konala v lete 2019 na Zochovej chate na lúke v tesnej blízkosti penziónu Huncokár. Výstava v návštevníkoch vzbudila záujem o hlbšie spoznanie života huncokárov a taktiež ich potomkov, ktorí ešte aj dnes žijú hlavne v týchto končinách a sú hrdí na svojich predkov, ktorých si i týmito slávnosťami mohli uctiť a pripomenúť. Práve na území Malých Karpát zanechali svoju silnú stopu a toto miesto realizácie teda nebolo vybrané náhodne.
Huncokári boli lesní ľudia alebo drevorubači, ktorí žili v Modre na Piesku, od polovice 18. storočia a prichádzali k nám z nemecky hovoriacich krajín. Boli veľmi úzko spätý s prírodou a svoj čas venovali hlavne spracovaniu a ťažbe dreva. Z odkrytej histórie vieme, že to boli veľmi pracovití ľudia a o ich zvykoch, tradíciách a záľubách sa práve na tomto podujatí o nich mohli návštevníci dozvedieť viac vďaka prednáškam a zaujímavým výstavám, ktoré dotvorili príjemnú letnú atmosféru, ktorá sa šírila všade navôkol.
Súčasťou programu bola i putovná výstava Život v lese. Zároveň bolo možné vidieť panvice, hrnce, taniere a podobné kuchynské náradie, ktoré bolo zavesené na drevenom stojane a ktoré bolo typické v ich každodennom živote. Kto sa zaujímal o huncokársky dialekt mohol sa o ňom dozvedieť pomocou školského počítadla s drevenými kockami. Tieto slávnosti boli zároveň skvelou príležitosťou na odprezentovanie Geoparku Malé Karpaty, kde priamo na mieste mohli záujemci vidieť horniny, ktoré sa ťažili v Pezinku a okolí a zároveň vidieť vzácne poklady Zeme vo forme minerálov, fosílií a drahých kameňov.
Od jari 2020 pri prechádzke Zochovou chatou sa môžete zastaviť pri starej škole, kde nájdete edukačný stôl Kameň a les, vďaka ktorému sa dozviete o geologickej pestrosti Malých Karpát, ktorá prispela k rozmanitosti živočíšnych a rastlinných druhov.