Pre Loader

Rozhľadňa Klenová

Pod Klenovou sa v tesnej blízkosti cesty nachádza rozhľadňa. Umiestnená je na plošine v nadmorskej výške 413 m n. m.. Bola vybudovaná v roku 2015 ako protipožiarna monitorovacia veža Klenová. Slúžiť má primárne na monitorovanie prípadných požiarov a smerov ich šírenia v teréne. Veža bola vybavená kamerovým systémom pre pozorovanie širokého okolia. S výškou 14 metrov sa však stala obľúbeným cieľom turistov, a tak jej málokto povie inak ako Rozhľadňa Klenová. Pôvodne boli na každom z piatich poschodí osadené lavičky.

Umiestnenie v svahu doliny pod Klenovou mierne obmedzuje výhľad. Blízka Klenová dominuje pohľadu na JJZ. Výhľad na západ a sever je krytý kopcami. Najkrajší pohľad je smerom na východ – zľava ako na dlani vyčnieva Hrádok (382 m n. m.), bývalý dolomitový lom svietiaci belobou a Hornú Pustú Ves. Z pravej strany od Klenovej, sa smerom na Vrbové ťahá zdanlivý hrebeň. Začína nevýrazným Drieňovým vrchom (416 m n. m.), pokračuje Saladovcom (411 m n. m.) a nasledujú výraznejšie vrchy Orlie Skaly (437 m n. m.), Dúbrava (433 m n. m.), Veľká Pec (438 m n. m.) a zakončený je Tlstou Horou (426 m n. m.).

Celým obzorom sa pri dobrej viditeľnosti tiahne Považský Inovec. Z rozhľadne možno dovidieť na jeho najvyšší vrchol Inovec (1042 m n. m.), ktorý ako prvý v karpatskom oblúku dosahuje výšku nad 1000 m n. m.. Smerom na juh od Inovca hrebeň pokračuje vrchmi Jakubová (906 m n. m.), Vtáčí vŕšek (910 m n. m.), Panská Javorina (943 m n.m.) a Bezovec (742 m n.m.). Vďaka rekonštrukcii zreteľne vystupuje zo zalesnených svahov aj hrad Tematín. Medzi Tlstou Horou a Veľkou Pecou vyčnieva Marhát (748 m n.m.). Pri dobrých podmienkach je možné vidieť dokonca až Žibricu (617 m n. m.) v Tribči.