Pre Loader

Pezinský Permoník je Malokarpatská výstava a burza minerálov, fosílií a drahých kameňov. Zároveň je to kultúrne podujatie, ktoré organizuje Nezisková organizácia Barbora pravidelne každý rok v auguste počas 3 dní.  V meste Pezinok má toto podujatie dlhoročnú tradíciu a v roku 2023 odštartuje už 28. ročník. Permoník prináša okrem množstva fascinujúcich výstav kde návštevníci objavujú čaro toho najkrajšieho čo zem vydala i predajnú burzu na ktorú chodia vystavovatelia a predajcovia nielen zo Slovenska, ale i z Českej Republiky, Poľska, Maďarska a Nemecka. Veľa z nich je vášnivých zberateľov a cestovateľov a môžete sa od nich dozvedieť čo Vás zaujíma v rámci mineralogickej tematiky. Nájdeme tu vzácne kúsky zo všetkých kútov sveta o ktorých sa môžeme dozvedieť zaujímavé informácie, miesta kde boli objavené a pre tých, ktorý idú viac do hĺbky i o ich účinkoch a využití v každodennom živote. Návštevníci si z burzy odnášajú krásne kúsky v podobe minerálov a skamenelín, ale i šperky vyrobené z týchto vzácnych kameňov.

Súčasťou podujatia je i bohatý kultúrny program a práve preto je určený pre všetky vekové kategórie kde si každý nájde niečo pre seba, či už to bude malý objavovateľ tajov minerálov, dáma, ktorá bude chcieť rozšíriť zbierku svojich šperkov alebo nadšený zberateľ neopracovaných kameňov alebo ten koho fascinujú skameneliny, ktoré majú milióny rokov. Taktiež to môže byť skupinka priateľov, ktorí si chcú užiť letnú atmosféru pri príjemnej hudbe, vychutnať si kvalitné vínko, vybrať si niečo pre seba zo sprievodného programu a zabudnúť na každodenné starosti. Nie je nič krajšie nachvíľu zastaviť čas a vychutnať si čaro prítomného okamžiku čo môže priniesť i čas strávený na Permoníku.

Medzi stálice v sprievodom programe patrí:

  • Tradičné pouličné ryžovanie zlata, kde si deti i dospelí môžu vyskúšať ako náročne môže byť vyryžovať si čo i len kúsok zlata
  • Hudobný program a vystúpenia rôznych skupín
  • Fascinujúce výstavy
  • Divadielko a kreatívne dielničky pre deti

 

Každý rok sa snažíme niečo nové priniesť aby naši návštevníci zažili nové zážitky a z podujatia odišli obohatení o nové poznatky. Pripravujeme rôzne výstavy súvisiace s banskou a minerologickou tematikou, výstavy fotografií z ciest, ktoré vznikli napr. pri hľadaní vzácnych kúskov, ukážky rezania achátov, filmové ukážky zo života baníkov, zaujímavé prednášky, ochutnávky kvalitného pezinského vína, vystúpenia baníckych spolkov, rôzne súťaže pre deti i dospelých. Taktiež každý rok si pri banskom vozíku uctievame pamiatku na počesť obetí banských nešťastí a zároveň je to symbolika toho, že si vážime všetkých tých, ktorí pracujú alebo pracovali v bani aby sme viac docenili ich náročné povolanie za ktorého oponu len málokto vidí.

Tešíme sa na vás v termíne 16. – 18. augusta 2024 a všetkých vás srdečne pozývame stráviť s nami krásne letné dni.  Do kým tento čas príde my budeme usilovne pracovať na tom, aby ste si práve naše podujatie vybrali ako jednu z víkendových zastávok.

Profil na Facebooku

Event Details

16. – 18. augusta 2024
Pezinské Kultúrne centrum
Holubyho 42, 902 01 Pezinok

Register Now