Pre Loader

Prírodný a banský skanzen Budúcnosť

V roku 2019 sa nám úspešne podarilo revitalizovať Prírodný a banský skanzen Budúcnosť. Vonkajší areál je upravený tak aby každý návštevník, ktorý sa tu ocitne pri prechádzke lesom alebo pri prechádzaní banským náučným chodníkom si tu mohol užiť chvíľu oddychu a vychutnať prítomný okamžik ďaleko od rušného mesta.

Nájdete tu opekanisko, ktoré je k dispozícií pre všetkým a my budeme radi, ak Vám padne na úžitok. Pevne veríme, že po jeho využití návštevníkmi bude vrátený do pôvodného stavu. Na budovaní a zveľaďovaní skanzenu aktívne pracujeme aj naďalej a každý rok je niečím novým doplnený.

Realizujeme tu rôzne edukačné výučby pre školské, mimoškolské i ostatné záujmové skupiny. V skanzene vám pripravíme prednášku, workshop, program pre denný tábor a môžete tu vyskúšať zaujímavé edukačné aktivity.

Taktiež je to miesto pre organizáciu rôznych foriem eventov, firemných akcií, exkurzií, stretnutí a teambuildingov. S nami sa pozriete do podzemia štôlne Budúcnosť a vyskúšate si ostatné netradičné aktivity a s nimi spojené i vzácne zážitky.

Ide o najnižšie situovanú štôlňu v Pezinku na trase banského náučného chodníka nad mestskou časťou Cajla smerom na Babu. V blízkosti sa nachádzajú rudné bane. Vnútri štôlne sa nachádza dvojkoľajná trať. V jej útrobách žije množstvo živočíchov pre ktorých je úkrytom i domovom so špeciálnou klímou pre ich život.

Štôlňa je pre verejnosť uzavretá a je možné sa do nej dostať jedine po vzájomnej dohode, nakoľko návšteva si vyžaduje skúseného sprievodcu. Preto nebuďte prekvapení ak nájdete štôlňu uzamknutú. V prípade záujmu Vám radi podzemie ukážeme. Návštevu je možné zrealizovať aj s výkladom pre skupiny od min. 6 osôb a max. 12 osôb na jeden vstup. Viac informácií nájdete v sekcii Ponuka – prehliadka banského podzemia.

Našou snahou je zveľaďovať a tvoriť trvalo udržateľné miesto pre všetkých dobrých ľudí, ktoré je zároveň vstupnou bránou do Geoparku Malé Karpaty. Návštevníkov zaujme svojou osobitou energiou a je tiež miestom, ktoré dovoľuje aktívnym spôsobom využívať voľný čas v prírode. Zároveň má Prírodný a banský skanzen Budúcnosť edukačný charakter a návštevníci z neho odchádzajú obohatení o nové poznatky.

Prosíme návštevníkov, ktorí navštívia vonkajší areál aby tu udržiavali čistotu, bezpečnosť pri zakladaní ohňa na mieste na to určenom, aby sa po odchode vždy presvedčili, že je všetko tak ako pri ich príchode. Taktiež Vás žiadame v mene zvierat, ktoré tu v bezprostrednej blízkosti žijú, aby ste dodržiavali pokoj a neboli hluční.

Veríme, že sa Vám bude na tomto čarovnom mieste páčiť a budete sa sem radi vracať.

GPS súradnice pre lepšiu orientáciu v teréne a správnemu nasmerovaniu do skanzenu: 48.3176353N, 17.2387492E

Budúcnosť